Zgodnie z zapowiedziami moje…

Zgodnie z zapowiedziami moje wyniki na portfelu #ikze na #portfel #pasywnyinwestor
saldo na dzień 04.01.2020 na koncie maklerskim to: 1 703.81 USD / 6 322,48 PLN
Start portfela nastąpił 23.12.2020 https://www.wykop.pl/wpis/54422211/mirki-dzis-w-ramach-pasywnyinwestor-dokonalem-zaku/

pokaż spoiler zakupiono jednostki #etf iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF (IUIT.UK) (ISIN IE00B3WJKG14) za limit roczny IKZE 6272,4. Byłem w stanie kupić 104 udziały, gotówka ta dzień wcześniej była przewalutowana z PLN na USD na koncie IKZE

Dla przypomnienia o co chodzi z tagiem i założeniem

pokaż spoiler Kupuje pasywnie jednostki ETF i trzymać je będę przez 20 lat. Najbliższa weryfikacja zasadności portfela za 3 lata. Oprócz tego mam konto IKE, gdzie inwestuje aktywnie – gram tam dość agresywnie wchodząc w gejmingi i nie rzadko z dźwignią. W rocznych podsumowaniach będzie widać, który sposób grania jest bardziej efektywny.

#roi = 0,8% (w rozliczeniu na PLN)

pokaż spoiler Czym jest ROI? to całkowity zwrot inwestycji. Dzielę aktualne saldo konta (na IKZE nie ma podatków) przez poniesiony wkład. Pomiar ten jest bardzo często stosowany do sprawdzania zyskowności z inwestycji. ROI jest liczony z wartości rzeczywistych i akurat w tej chwili jest to zwrot za ostatnie 10 dni inwestowania.

Szczegóły: https://pl.wikipedia.org/wiki/ROI

#xirr = 27,37% (w rozliczeniu na PLN)

pokaż spoiler Czym jest XIRR? To Wewnętrzna stopa zwrotu. Bardziej miarodajna od ROI ponieważ liczy średnią stopę z okresu uwzględnia zmiany stanu na koncie (wpłaty lub wypłaty). Ma jednak też wady. Skoro przez ostatnie 10 dni miałem wynik na poziomie 0,8% to XIRR uwzględnia, że analogiczne wyniki następowały by w kolejnych odczytach przez najbliższe 365 dni. Dlatego obecnie jest to dość optymistyczna wartość i trudno oczekiwać, że tak będzie w ciągu najbliższego roku(choć jest to niewykluczone). XIRR bliżej wartości realnej zostanie wyliczony zapewne w ciągu najbliższych dwóch miesięcy przy założeniu stałego trendu na indeksie.

Szczegóły: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wewn%C4%99trzna_stopa_zwrotu

w 2021 Limit IKZE będzie na poziomie 6310,80 dla pracowników oraz 9466 dla samozatrudnionych.
https://pieniadze.rp.pl/emerytura/25796-limit-wplat-na-ike-i-ikze-w-2021
póki co jeszcze nie wpłacałem, ale pewnie zrobie to w ciągu najbliższych dwóch kwartałów.

#pociagdozyskow #gielda #inwestowanie #pieniadze #oszczedzanie #ike #ikze #pasywnyinwestor #dolar #emerytura