Wołam już po raz ostatni,…

Wołam już po raz ostatni, kolejne wpisy już bezpośrednio będą na tagu #pasywnyinwestor

Dziś przewalutowałem na koncie IKZE #pln na #usd . #bossa ma dość spore opłaty za przewalutowanie – 49 zł, ale mają jakąś promocję i 3 przewalutowania w roku na koncie IKE i IKZE jest bez prowizji.
Odbywa się to w ten sposób, że musimy złożyć dyspozycje -> inne -> Dyspozycja wymiany walutowej.
Tam nie poznamy jaki jest kurs waluty docelowej. Wpisujemy tylko ile waluty bazowej chcemy wymienić (więc lekko lipa). Mały limit przewalutowań nie specjalnie mnie boli ponieważ planuje i tak przy ewentualnej sprzedaży #etf trzymać USD i nie wymieniać ich na PLN. Póki co zakładam scenariusz, w którym USD i EUR będą się umacniać w stosunku do PLN.

Decyzja nie jest automatyczna i po kilku godzinach oddzwania do was pracownik banku i proponuje kurs wymiany. U mnie to było 3,6875 w sytuacji gdy google pokazywało 3,67 / 3,68. Limit IKZE za 2020 rok jaki wpłaciłem to 6272,40 zł i otrzymałem za to 1700,96 USD
Dziś w drugiej części dnia USD umacniało się i na moim koncie IKZE w przeliczeniu na PLN mam już w tej chwili 6 301,25 PLN. #spekulacja zatem już się zaczęła, a nie mam jeszcze żadnego waloru ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Kupować będę prawdopodobnie ETF na nasdaq/ SPX lub SPX technologie np. taki https://stooq.pl/q/?s=iuit.uk&c=3y&t=c&a=lg&b=0 – iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF. Ten ETF ma ticker? IUIT.UK oraz ISIN IE00B2WJKG14 a notowany jest na londyńskiej LSE w USD.

W tagu #pasywnyinwestor będę zawsze podawał wynik z portfela w PLN raz w miesiącu zazwyczaj w pierwszy poniedziałek miesiąca. Najbliższa publikacja 4.01.2020

#pociagdozyskow #gielda #inwestowanie #pieniadze #oszczedzanie #ike #ikze #pasywnyinwestor #dolar #emerytura