Nadal liczysz na ZUS? Ja…

Nadal liczysz na ZUS? Ja liczę na BTC…

W piątek podano szacunki wartości uprawnień emerytalno-rentowych nabytych w ramach ubezpieczeń społecznych. Inaczej pisząc – urząd obliczył, ile państwo będzie musiało wypłacić wszystkim, którzy weszli do systemu emerytalnego, po korekcie o składki, jakie jeszcze wniosą.

I tak, na koniec 2015 roku wartość tych uprawnień wyniosła4,96 bln zł!To aż trzykrotność rocznej pracy polskiej gospodarki, a dokładnie 276 proc. PKB.Innymi słowy, cała gospodarka musiałaby wpłacać do budżetu wszystko, co zarobi przez trzy lata, żeby zebrać pieniądze na kapitał dla emerytów.

Skąd się wziął tak gigantyczny dług? Przez lata państwo pobierało składki emerytalne, a potem przeznaczało je na jakieś państwu miłe projekty. Gdy człowiek dochodził do odpowiedniego wieku, zaczynało mu wypłacać świadczenie.

Państwo dobrze wie, że kiedyś musi oddać to, do czego się zobowiązało, ale po co psuć statystyki takimi niewygodnymi liczbami? Tak jakby brało pożyczki w banku, ale jako dług ujmowało sobie tylko płacone odsetki. Władza najwyraźniej nie czuła, że pieniądze kiedyś jednak wypłacić musi. Panowało przeświadczenie, że to zależy tylko od dobrej woli rządzących i mogą pieniędzy w ogóle nie wypłacić albo wypłacić o wiele mniej („i co nam zrobicie?”).

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gus-emerytury-pierwszy-filar-drugi-filar-ppe,246,0,2403830.html

Od 2004 r. liczba osób w wieku 15-24 zmniejszyła się w Polsce o prawie 40%.

https://fred.stlouisfed.org/series/LFWA24TTPLQ647S

ALE LUDZIE MYŚLĄ ŻE PAŃSTWO MUSI ODDAĆ. CHUJ Z TYM SKĄD, PAŃSTWO MA WOREK BEZ DNA I ODDA 😉

#bitcoin #kryptowaluty #zus #pieniadze #ekonomia #inwestycje #januszebiznesu