Dla jednych obecny kryzys to…

Dla jednych obecny kryzys to zapowiedź wielkiego finansowego resetu. Inni mogą uważać, że to tylko powód do ewolucji i przyśpieszenia pewnych procesów ekonomicznych . Kryzys finansowy trwa dłużej niż powód który go wywołał. Etap spowolnienia gospodarczego i reperkusji gospodarczych spowodowanych Covid19 może zostać z nami nawet kilka lat.

Nasze decyzje finansowe to indywidualna sprawa. Kryzys dotknie wszystkich, ale każdego w inny sposób. Struktura finansów osobistych różni się w zależności od naszego wieku, zawodu czy kraju w którym mieszkamy. Dywersyfikacja inwestycji w tych czasach staje się jeszcze bardziej istotna. Kryptowaluty na stałe zagościły w portfelu wielu inwestorów. Rekordowy na skalę globalną dodruk utrzymuje korzystne wyceny giełdy, a nieruchomości stymulowane niskimi stopami procentowymi zareagowały biernie, wyczekując na dalszy rozwój sytuacji. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Bronić przed inflacją i sprawiać, że każdego roku nasz majątek będzie rosnąć, a jego struktura będzie jeszcze bardziej bezpieczna i odporna na zawirowania?

Dobre decyzje to takie które są podjęte w oparciu o naszą wiedzę, dotychczasowe doświadczenie oraz najpewniejsze plany co do przyszłości. Analizę przeprowadzoną na własną rękę, lub profesjonalistę. Dotyczącą podstawowo kwestii płynności bieżącej oraz budżetu. Struktury kosztów stałych, rodzaju zatrudnienia i odporności budżetu na ograniczony dochód. Podsumowaniu poziomu oszczędności i kredytu, a także ich bezpośredniej korelacji (koszt kapitału vs zysk z inwestycji w ostatnim czasie). Warto także znać wszystkie dane statystyczne dotyczące finansów. Odczyty inflacji, wysokość stóp procentowych, poziom cen nieruchomości w naszym otoczeniu, czy realny zysk z lokat. Na podstawie takiej analizy można przejść do planowania.

Na przykładzie tematu nieruchomości. Małżeństwo po 40tce, które nie ma kredytu, ma nadwyżkę oszczędności i do tej pory korzystało głównie z lokat może śmiało kupić nieruchomość z perspektywą przekazania jej swoim dzieciom. Na przykład na okres studiów. Pozbywają się oni największego ryzyka w przyszłości, czyli braku chętnych na wynajem. Z drugiej strony 25 letni programista, pracujący zdalnie powinnien postawić na płynność i perspektywę większych zysków w obliczu zmieniających się współcześnie finansów. Zdywersyfikować środki pomiędzy kryptowaluty, giełdę a także wykorzystać IKE lub IKZE budując bezpieczną część portfela. W jego przypadku nieruchomości nie mają sensu, w przypadku starszego małżeństwa sensu nie mają kryptowaluty na których wcale się nie znają.

Planując decyzje finansowe warto pamiętać o kilku zasadach:

-maksymalnym wykorzystaniu korzyści podatkowych (IKE, IKZE, Endowmenty, optymalizacja podatkowa w DG)

-zoptymalizowaniu kosztów umów finansowych. Refinansowaniu/spłacie kredytu, optymalizacji ubezpieczeń itp.

-budowaniu portfela od strony bezpiecznej części, która zawsze powinna stanowić większy element. Taki jak obligacje, fundusze pieniężne/obligacyjne (takie jak ten), czy spółki dywidendowe.

-zachowaniu zasad płynności, dotyczących poduszki finansowej, odpowiednich proporcji między różnymi aktywami(łatwo zbywalnymi/długoterminowymi)

To tylko wstęp do bardzo obszernego tematu. Powinnien mieć on dla was duże znaczenie bo w perspektywie kilkudziesięciu lat popełnione błędy kosztują bardzo dużo. Zwiększenie rentowności swojego majątku, zadbanie o kwestie podatkowe i optymalizacja kosztów, łącznie poprawiająca rentowność o 2 p.p w skali roku daje ponad pół miliona złotych różnicy przy regularnym inwestowaniu 2000 zł miesięcznie.

Z okazji świąt przeprowadzę szczegółową, 3 godzinną analizę wraz z przedstawieniem konkretnych koncepcji i symulacji dla 3 pierwszych osób które zgłoszą się do mnie w wiadomości prywatnej. Szczególnie zachęcam osoby na B2B lub DG, bo połączenie tematu finansów osobistych z optymalizacją podatkową firmy daje najlepsze efekty.

pokaż spoiler spoiler #gospodarka #ekonomia #finanse #pieniadze #inwestycje #inwestowanie #nieruchomosci #kredythipoteczny #jdg #podatki #firma #programista15k #polityka #koronawirus #oszczedzanie #banki